یک غارآبی، تاریخی در بوکان کشف شد

یک غارآبی، تاریخی در بوکان کشف شد
 
 
 
 
 
 
 
 رییس شورای اسلامی شهر بوکان گفت: یک غار، آبی تاریخی درکوه "کونه کوتر" واقع در جنوب روستاهای قلایچی و دوکچی این شهرستان کشف شده است.

منیره فیضه، در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: با توجه به بررسی‌ها و کارشناسی‌های انجام شده در راستای تهیه مقدمات اکتشاف کامل محدوده غار و به منظور احیاء و دستیابی به اهداف چند گانه طرح مصوباتی برای اجرای این طرح آماده شده است.
وی اظهار کرد: شورای اسلامی شهر بوکان با در نظر گرفتن جمیع جوانب مثبت امور، در فاز اول با صرف هزینه‌ای بالغ بر یکصد میلیون ریال جهت مطالعه، کارشناسی و تحقیقات اولیه و باز نمودن درب ورودی غار از سوی شهرداری بوکان موافقت شده است.
این عضو شورای اسلامی بوکان تاکید کرد:‌ مراحل آماده سازی و احیاء غار با همکاری میراث فرهنگی، بخش خصوصی و شهرداری انجام می شود.
همچنین مسوول میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان مهاباد در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در بوکان در خصوص این غار بیان داشت: غار آبی، طبیعی و دارای مشخصات منحصر به فردی است که در سطح کشور در نوع خود بی‌نظیر است.
شورش محمد‌پور در خصوص مشخصات این غار گفت: این غار دارای سه حوضچه کوچک آبی بوده که مربوط به دوره مانائیها " متعلق به 350 سال پیش از میلاد است که نشان ‌دهنده سکونت‌گاه مانائیها بوده و آنها در کنار این حوضچه منبر و قربانگاه‌هایی احداث نموده‌اند که نشان می‌دهد که آب برای آنها مقدس بوده و در این قربانگاه‌ها قربانی می‌نمودند.
محمدپور اظهار داشت:‌ این غار دارای قندیل‌های جذاب به حالت منبری شکل، کریستال‌های متنوع، قندیل‌های لاکپشتی و کریستالی می‌باشد.
این غار دارای فضای 5/2 هکتار بوده و در ارتفاع 110 متری زمین در داخل زمین واقع شده است.
داغ کن - کلوب دات کام