آخرین خبرها و رویدادهای شهرستان بوکان

طبیعت بسترمناسبی برای حیات بشری است

 فرماندار شهرستان بوکان گفت: طبیعت بستر زندگی و گهواره‌‌ای برای بقای بشر بوده و حیات بشری نیز به حفظ منابع طبیعی وابسته است .         

حسن عباسی درگفت وگو با خبرنگارایرنا‌، افزود: هم اکنون به دلیل مصرف بی ‌رویه منابع در دسترس ، مداخله نامناسب و بی ‌ضابطه مند انسان درطبیعت، مشکلات ناشی ازگازهای گلخانه‌ای، تخریب لایه ازون، آلوده ‌شدن دریا و طبیعت، فرسایش خاک و حوادث غیرمترقبه رو به افزایش بوده و طبیعت نیز آسیب پذیر شده است . وی اظهارداشت: اگر برای این مسایل راهکارمناسبی از سوی سازمانها و نهادهای بین المللی ارایه نشود زندگی بشری امروزی با خطرات جدی تری تهدید خواهد شد. وی تاکید کرد: فرهنگ ‌سازی برای حفظ و احیای منابع طبیعی باید از سنین قبل از دبستان آغاز شده و حفظ منابع طبیعی از مهمترین مباحث زندگی فردی و اجتماعی لحاظ شود.

فرماندار بوکان تصریح کرد‌: ضروری است برای حفاظت و نگهداری از مواهب طبیعی، فرهنگ حفاظت و نگهداری ازمنابع نهادینه شده و به نسل های بعدی انتقال داده شود. عباسی گفت: شایسته است برای پیشگیری از تخریب و نابودی منابع طبیعی شیوه های استفاده درست از منابع طبیعی سرلوحه کار قرار گرفته و برای پیشگیری از تخریب طبیعت اقدام به جنگلکاری دردامنه طبیعت کرد ، همچنان که پیامبران و امامان معصوم به امر کشاورزی و درختکاری توجه شایانی داشتند.

وظیفه داریم نسلهای آینده را با رشادتهای رزمندگان بیشتر آشنا کنیم

 فرمانده سپاه پاسدران انقلاب اسلامی بوکان گفت: وظیفه داریم نسلهای آینده را با رشادتهای رزمندگان هشت سال دفاع مقدس بیشتر آشنا کنیم.

 سرهنگ پاسدار علیرضا حبی در گفت وگو با خبرنگارایرنا،‌ افزود: رشادتها و برخی از مهندسی های جنگی رزمندگان اسلام در طول هشت سال دفاع مقدس به تدریج به تاریخ تبدیل خواهد شد. وی اظهارداشت: دفاع مقدس روندی را طی می کند که در تاریخ بشری به خوبی خواهد درخشید و همین امر موجب افتخار و غرور هر فرد ایرانی خواهد شد.

وی تاکید کرد:جنگ تحمیلی و هشت سال دفاع مقدس را مردم به خوبی مدیریت و اداره کردند، همه اقشار مختلف به نحوی در شکل گیری و خلق حماسه های ماندگاردرطول جنگ نقش اساسی داشتند. وی تصریح کرد: با برنامه ریزی منسجم و کارشناسی باید بتوانیم جوانان را با اعزام به مناطق عملیاتی ضمن ترویج فرهنگ شهادت و ایثار از نزدیک با دستاوردهای نظامی رزمندگان بیشتر آشنا شوند. وی گفت: با توجه به برنامه ریزی های انجام شده بیش از 700 نفر از شهروندان بوکانی را با کاروانهای راهیان نور به مناطق جنگی و عملیاتی اعزام خواهیم کرد.

اتهام روح‌الله حسینیان به نماینده بوکان

رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی یکی از نمایندگان اهل تسنن را متهم به لابی با وارد کنندگان خودرو کرد.

به گزارش خبرآنلاین، زمانی که مجلس وارد بررسی تعرفه واردات خودور شد، مشاجره‌ای میان برخی نمایندگان ایجاد شد.

درخواست برخی نمایندگان برای افزایش تعرفه واردات خودرو و مخالفت برخی دیگر با آنها منجر به تذکر نماینده بوکان شد. محمدقسیم عثمانی که معتقد بود نمایندگان برای بررسی تعرفه واردات خودرو بیش از تعرفه محصولات کشاورزی وقت صرف می‌کنند، اظهار داشت: اگر نصفوقتی که برای خودروسازان می‌گذاشتید، برای کشاورزان می‌گذاشتید، با این همه مشکل روبرو نبودیم.

وی با اعتقاد بر اینکه کاهش نرخ تعرفه واردات خودرو از 90 به 70 درصد، تغییر چندانی ایجاد نمی‌شود، ادامه داد: سال گذشته فقط 20 هزار دستگاه خودرو خارجی وارد شده اما بیش از 2 میلیون کشاورز ضرر کرده اند. چرا به این اندازه که از تولید خودرو حمایت می‌کنید از تولیدات کشاورزی حمایت نمی‌کنید؟

سپس روح‌الله حسینیان در تذکر دیگری، سخنان عثمانی را توهین آمیز خواند و گفت: چرا از وارد کنندگان خودرو که در راهروهای مجلس با نمایندگان در حال رایزنی بودند، حمایت می‌کنید؟

اظهارات این نماینده حامی دولت همچنان ادامه داشت که رئیس مجلس از هر دو این نمایندگان خواست بیخود همدیگر را متهم نکنند.

لاریجانی با بیان اینکه آقای عثمانی تند صحبت کردند، ادامه داد: بکار بردن اینگونه الفلظ درست نیست.

در ادامه این جلسه امین شعبانی نماینده سنندج در مقام حمایت از عثمانی به عنوان یکی از اعضای فراکسیون کردهای مجلس برآمد و اظهارات حسینیان و اتهام او به لابی برخی نمایندگان با وارد کنندگان خودرو را توهین به نمایندگان خواند.

زمینه اسکان مسافران در بوکان فراهم شد

فرماندار بوکان گفت: زمینه اسکان مسافران و گردشگران در مدارس و مهمانسراهای این شهرستان فراهم شده است.

به گزارش خبرگزاری فارس از بوکان، حسن عباسی در جلسه ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی این شهرستان اظهار داشت: ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی شهرستان بوکان توانایی پذیرایی از تمام مسافران نوروزی را دارد. وی با اشاره به ظرفیت‌های گردشگری موجود در بوکان افزود: این شهرستان با داشتن ظرفیت فراوان در امر جذب گردشگران نوروزی باید با برنامه‌ریزی صحیح و مدون زمینه را برای بالفعل کردن این ظرفیت‌ها فراهم آورد.

این مسئول سرویس‌های بهداشتی و زیباسازی خیابان‌ها و پارک‌های شهر را از دیگر اقدامات ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی برشمرد و گفت: در حال حاضر چهار جایگاه CNG CNGدر سطح شهرستان بوکان ارائه خدمات می‌کنند که به منظور رفاه حال مسافران در ایام نوروز یک جایگاه CNG دیگرCNG نیز در این شهرستان راه‌اندازی شده است. وی خاطرنشان کرد: چهار مرکز شبانه‌روزی، دو مهمانسرا، خانه معلم، مهمانسراهای سازمان‌های تربیت‌‌بدنی و فنی و حرفه‌ای این شهرستان آماده شده‌اند تا گردشگران و مهمانان نوروزی را اسکان دهند.

 عباسی با بیان اینکه اثر تاریخی قلایچی یکی از آثار مهم در دوره مانایی‌ها است، تصریح کرد: این شهرستان از دیرباز مورد توجه تعداد زیادی از مسافران بود و پیش‌بینی می‌شود آثار تاریخی این شهرستان که بالغ بر 80 اثر تاریخی ثبت شده است در نوروز سال آینده، همانند سال‌های گذشته تعداد گردشگری زیادی را جذب خود کند. فرماندار بوکان با اشاره به اینکه ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی از آمادگی کامل برای پذیرایی از مسافران نوروز را دارد، افزود: پیش‌بینی می‌شود نوروز سال آینده 20 هزار نفر مسافر وارد این شهرستان شوند. وی تصریح کرد: نیروهای هلال‌احمر، فوریت‌های پزشکی و عوامل راهداری نیز در این ایام آماده ارائه خدمات به مسافران هستند.

شهرستان بوکان با 80 اثر تاریخی ثبت ‌شده و با جمعیت 110 هزار نفر جمعیت در جنوب استان آذربایجان‌ غربی قرار دارد.

رویکرداصلی انجمن جامعه معلولین فرهنگی و آموزشی است

رییس جامعه معلولین بوکان گفت:مهمترین وظیفه و رویکرد اصلی انجمن جامعه معلولین بوکان فرهنگی و آموزشی است.         پروین حسنی درگفت وگو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این انجمن برای اعضای خود اقدام به تشکیل کلاسهای ملیله دوزی و عروسک سازی برای زنان خانمها و معرق کاری برای مردان دایر کرده است. وی همچنین از برگزاری کلاسهایی در زمینه آموزش زبان انگلیسی، کامپیوتر خبر داد و گفت:علاوه بر تقویت اعتماد بنفس در بین اعضا آنها را به جامعه معرفی و این اقدام خود را در راستای معلولیت محدودیت نیست برنامه ریزی و انجام می دهیم.

وی افزود: برای معلولین بازمانده از تحصیل و کسانی که دارای مدرک تحصیلی پنجم دبستان بوده و دارای 18سال سن بوده و امکان تحصیل آنها در مدارس عادی امکان پذیر نیست طرح جامع را برای آنها اجرا نموده ایم که بتوانند در مقاطع بالاتر درسی خود را ادامه دهند. وی ازتشکیل شرکت تعاونی تولیدی لباس درآینده خبر داد واظهار داشت: برای تقویت بنیه مالی و درآمد زایی برای جامعه معلولین اقدام به تشکیل شرکت تعاونی تولیدی لباس کردایم. انجمن جامعه معلولین شهرستان بوکان دارای 450 نفرعضو می باشد که از این تعداد 307 نفر معلول جسمی حرکتی و بقیه ذهنی می باشد.

امید به آینده بوکانی‌ها  افزایش یافت

فرماندار بوکان گفت: محقق شدن مصوبات سفراستانی هیات دولت، امید به آینده بوکانی‌ها را افزایش داد. حسن عباسی، درگفت وگوی اختصاصی با خبرنگارایرنا، افزود : اجرای مصوبات سفرهای رییس جمهوری دولت نهم و دهم از دیدگاه مردم دارای اثرات مثبتی بوده، به طوری که تحقق وعده‌های سفرهای استانی ضمن افزایش امید به آینده موجب افزایش تلاش شهروندان بوکانی را در برداشته است.

وی گفت: دردولت‌های گذشته شهرستان بوکان با مشکلات اساسی سرانه فضاهای ورزشی و کمبود مراکز آموزش عالی مواجه بود. وی تاکید کرد: خوشبختانه در دولت خدمتگزار و عدالت محور با احداث سالن های ورزشی و یک استادیوم شش هزار نفری، توسعه دانشگاه پیام نور، راه اندازی دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه جامع علمی و کاربردی مشکلات ادامه تحصیلی دانشجویان بوکانی را به خوبی رفع کرد.

 وی تصریح کرد: با راه اندازی مراکز آموزش عالی دراین شهرستان و بهره مندی از تحصیلات دانشگاهی فرزندان و دانشجویان بوکانی درشهر خود یکی از بزرگترین دغدعه‌های فرهنگی و اجتماعی خانواده‌ها به طور کلی برطرف شد. به گفته وی، با اجرای مصوبات سفرهای استانی درزمینه کشاورزی نیز بوکان شاهد رشد چشمگیری به لحاظ کشاورزی مکانیزه و پیشرفته بوده و دراکثر مناطق کشاورزی طرح آبیاری بارانی درابعاد وسیعی چندهزارهکتاری اجرا شده است.

وی همچنین درپاسخ به سوال ایرنا درخصوص تاثیر اجرایی شدن مصوبات مورد نظر بر افزایش سطح رفاه و آسایش مردم بوکان گفت: به طور مطمئن طرح‌های مصوب و اجرا شده موجب گسترش بارعلمی و جذب نخبگان باعث رشد و توسعه فرهنگی درشهرستان بوکان را به دنبال داشته است. فرمانداربوکان گفت: اقدامات انجام شده توسط دولت باعث رشد و توسعه شهری درهمه زمینه‌های مختلف اجتماعی و اقتصادی شده است.

عباسی اجرایی شدن مصوبات سفرهیات دولت زمینه مهاجرت معکوس از شهر به روستاها منطقه را نیز یکی از دستاوردهای مصوبات دولت خدمتگزاراعلام کرد. وی همچنین از توسعه تجهیزات مخابراتی، گازرسانی، تامین آب شرب شهری و روستایی، توسعه شبکه برق بوکان و احداث کمربندی و چهار بانده نمودن جاده اصلی بوکان به میاندوآب را به عنوان بخشی از مصوبات اجرا شده دولت دراین شهرستان اعلام کرد.

برگزاری جلسه مدیران آموزشی شهرستان بوکان

جلسه مدیران  سه مقطع آموزشی مدارس بوکان با حضور مدیر کل سازمان آموزش و پرورش استان و رئیس آموزش و پرورش شهرستان بوکان در سالن شهید رجایی بوکان برگزار شد.

در این جلسه رئیس آموزش وپرورش بوکان،آموزش وپرورش توانمند را مساوی با کشور ثروتمند و توانمند دانست  و گفت: آسمان کشوری که نظام آموزشی کارآمد دارد پرفروغ و پرستاره است.

احمد رحمانی ،آموزش و پرورش را کلید فتح آینده خواند و افزود : چون انسانها ی فردا باید توسط آموزش و پرورش تربیت شوند لذا الزامی  است متولیان تعلیم و تربیت الزامات و مقتضیات زندگی فردا را بشناسند .

وی افزود : یکی از بارزترین خصایص تحول سیستم آموزشی استان این بوده که مفهوم توسعه در آموزش و پرورش استان اتفاق افتاده است  . چرا که توسعه بهبود کیفیت همه سازمان است .وی در حالی  که این توسعه را رشد شاخصهای آموزشی در استان دانست  با ارائه گزارشی از عملکرد آموزش و پرورش بوکان در سال 88 گفت : در صد قبولی اکثر مقاطع آموزشی بوکان نسبت به سالهای قبل ، رشد قابل توجهی داشته است . رحمانی تعداد آموزشگاههای فعلی را 392 و تعداد کلاسهای دایر در آنها را 1823 و تعداد دانش آموزان را 43949 نفر و همچنین تعداد کلاسهای تحویل گرفته از نو سازی مدارس در سال 86 و 87 را 96 کلاس و تعداد پروژه های در حال اجرا و نیمه تمام را 6 مدرسه با 70 کلاس و 3 سالن چند منظوره اعلام کرد .

وی در ادامه با اشاره به مشکلات فعلی آموزش و پرورش بوکان تعداد زیادی از مدارس شهرستان را مشمول تخریب و بازسازی دانست و گفت : بوکان با داشتن جمعیت بالای  دانش آموزی فاقد اردوگاه و باشگاه فرهنگیان بوده و با کمبود شدید فضای آموزشی، سرایدار ، دفتردار ، متصدیان کارگاه و آزمایشگاه روبرو بوده و نیز 29 روستای آن نیاز به احداث مدرسه و کل روستاههای بوکان نیاز مندکمک سرانه دانست

 وی همچنین پرداخت مرخصی مناطق محروم را از خواستهای اساسی همکاران فرهنگی دانست و به عدم وجود مدارس خاص چون تیز هوشان واستعدادهای درخشان اشاره کرد .

در ادامه رئیس سازمان آموزش وپرورش  استان آذربایجان غربی در پاسخ به مشکلات مطرح شده توسط رئیس آموزش و پرورش شهرستان بوکان  با بحث حول سه محور امور تربیتی ، پیشبرد اهداف آموزشی و ارائه گزارش کار سال 88 با اشاره به آسیب های موجود در سیستم آموزش و پرورش استان آذربایجان غربی چون سرانه فضا و کمبود شدید نیروی انسانی ، همچنین عدم ثبات مدیریتی و کارشناسی در استان که مانع برنامه ریزی درست بوده و نیز عدم همراهی اجتماع و خانواده با آموزش و پرورش ، در زمینه حل این معضلات به چهار برنامه تدوین  شده تأکید کرد و گفت : این برنامه ها شامل برنامه های آموزشی در جهت افزایش و پیشرفت تحصیلی ، برنامه های پرورشی با رویکرد تربیت دینی ، ساماندهی نیروی انسانی و رفاهی و نیز توسعه متوارن می باشد . احمد محمود زاده در ادامه با اشاره به کسب رتبه های بالای کشوری در زمینه ها و مقاطع مختلف آموزشی استان از  راه اندازی مدرسه تیز هوشان و احداث یک خوابگاه مرکزی دانش آموزی در شهرستان بوکان خبر داد وگفت : از محل اعتبارات سفر رئیس جمهور به این شهرستان دو پروژه هنرستان فنی و حرفه ای و مدرسه شبانه روزی برای دختران روستایی در دست اجرا ست که با بهره برداری از این پروژه ها شاهد جذب بیشتر دانش آموزان روستایی خواهیم بود .

وی همچنین با اشاره به افزایش میزان اعتبارات این سازمان به 430میلیارد ریال نسبت به سال گذشته گفت : کمیت و کیفیت فضا در آموزش و یاد گیری نقش به سزایی دارد و بنابراین از محل این اعتبارات جهت رفع کمبود فضای آموزشی اقدامات و برنامه ریزی های دقیقی صورت گرفته است .

در پایان مراسم با مولود خوانی جشن مولود پیامبر اکرم ( ص ) و رسیدگی به درخواست ها و مشکلات مدیران آموزشی حاضر در جلسه و پاسخ به سؤالات خبرنگاران توسط آقای محمود زاده پایان یافت .

در این سفر مدرسه ابتدایی 15 کلاسه شهید قزلجی توسط مهندس محمود زاده افتتاح و به آموزش و پرورش بوکان تحویل گردید.

داغ کن - کلوب دات کام