سیروان: شهردار بوکان از روند مهاجرپذیری این شهر ابراز نگرانی کرد و گفت؛‌ بررسیها نشان می دهد که شهر بوکان دومین شهر مهاجرپذیر کشور است.

»رسول معروفی« در گفتگو با خبرنگار سیروان از مسئولان کشوری واستانی برای کنترل روند مهاجرپذیری این شهر استمداد کرد و گفت: ارایه خدمات به شهروندان ساکن در سکونت گاههای غیر رسمی، شهرداری را با مشکل مواجه کرده است.به گفته وی حدود 30 هزار نفر از شهروندان بوکانی در حدود 50 هکتار از سکونت گاههای غیررسمی این شهر ساکن هستند که به مانند دیگر شهروندان از شهرداری مطالبه دارند.
وی از کنترل و مهار 90 درصدی ساخت و سازهای غیر مجاز در حاشیه شهر خبر داد و گفت؛‌متاسفانه در گذشته به دلیل اغماض مسئولان ساخت و سازهای غیر مجاز به صورت قارچ رشد کرده است.
معروفی جمعیت کنونی شهر بوکان را حدود 160 هزار نفر عنوان کرد وافزود: متاسفانه صددرصد احکام تخریبی کمیسیون ماده 100 به دلیل خلا قانونی و رعایت جوانب احتیاط اجرا نمی شود.
وی محروم شدن شهرداری از این اهرم قانونی را موجب افزایش ساخت و سازهای غیر مجاز و سودجویی زمین خواران عنوان کرد و افزود: در جلسه هر هفته کمیسیون ماده 100 شهرداری 20 پرونده رسیدگی می شود که از این تعداد 18 پرونده منجر به صدور حکم جریمه خواهد شد.
شهردار بوکان از بلاتکلیفی املاک شهری نیز انتقاد کرد و افزود:‌درحال حاضر بیش از 80 درصد از املاک این شهر فاقد سند مالکیت رسمی بوده و بیشتر به صورت قولنامه ای و سند عادی است.وی با اعلام اینکه وضعیت موجود، واقع گرایی و تدوین کارشناسی طرح تفصیلی در خصوص جانمایی فضاهای شهری را خدشه دار کرده است، ‌افزود: 1875 هکتار زمین در داخل محدوده شهر با کاربری فضای سبز و آموزشی تعیین شده و هر کسی به محدوده این املاک تعرض کند به شدت برخورد می شود.
معروفی از تولید بیش از حد زباله در بوکان ابراز نگرانی کرد و گفت: روزانه بیش از 200 تن زباله جمع آوری و دفن می شود که این میزان از میانگین متوسط کشوری بالاتر است.
وی هزینه ماهیانه جمع آوری زباله از فضای شهری را 500 میلیون ریال ذکر کرد و گفت: نگرانی زیست محیطی و نفوذ شیرابه زباله در آب های زیرزمینی شهرداری را مجبور به دپو وسوزاندن زباله در 12 کیلومتری بوکان کرده است.
وی سرانه پنج متر مربعی فضای سبز را شایسته شهروندان بوکانی ندانست و گفت؛ برای کمبود سرانه فضای سبز شهری 1323 هکتار از اراضی مسکن و شهرسازی را به نام شهرداری ثبت کرده ایم.
وی تصریح کرد:‌تا سه سال آینده با توسعه فضای سبز در محدوده این املاک انقلابی در سرانه فضای سبز بوکان روی می دهد.
شهردار بوکان این موضوع را در حالی عنوان می کند که بودجه امسال شهرداری هشت میلیارد و 250 میلیون تومان است که براساس آن سرانه شهروندی حدود 50 هزار تومان می شود.معروفی با اشاره به اینکه 60 درصد بودجه امسال عمرانی و 40 درصد جاری است گفت: در حال حاضر 420 نفر نیرو شامل رسمی،‌قراردادی، شرکتی و روزمزد از شهرداری حقوق دریافت می کنند.
وی رابطه سالاری در استخدام نیروهای غیر کارشناسی را از معایب مدیریتی گذشته عنوان کرد و گفت: از مجموع نیروهای انسانی شاغل در شهرداری تنها 10 درصد کارشناس هستند.
معروفی در خصوص انتقاد شهروندان از طرح غیر کارشناسی احداث روگذر میدان استقلال تصریح کرد که مطالعه امکان سنجی و نیاز سنجی این پروژه کارشناسی است و ساخت آن توجیه رفاهی واقتصادی دارد.او اعتبار اولیه این پروژه را 1/8 میلیارد تومان ذکر کرد و گفت:‌برای اتمام پروژه 700 میلیون تومان دیگر نیاز است.به گفته او این روگذر در طول 160 متر و عرض 9 متر با استفاده از سازه بتنی فلزی ساخته می شود و با راه اندازی مزایای عمومی آن برای منتقدان محسوس خواهد شد.  

www.sedayeboukan.blogfa.com

داغ کن - کلوب دات کام