X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

مراسم اختتامیه ی اولین جشنواره ی تئاتر تجربی بوکان

                       گزارشی از مراسم اختتامیه ی اولین جشنواره ی تئاتر تجربی بوکان

این جشنواره با حضور بیش از 150 هنرمند تئاتری از استان­های کُردستان و آذربایجان غربی در قالب 8 گروه نمایشی در روزهای هجدهم تا بیستم اسفند ماه در تالار فرهنگسرای سیمرغ بوکان و سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی و هنری بوکان برگزار ­شد.

 

برگزیدگان نخستین دوره جشنواره منطقه­ای تئاتر تجربی بوکان با داوری دکتر «قطب­­الدین صادقی» ، «شهرام کرمی» و «رحیم عبدالرحیم­زاده»،در مراسم اختتامیه معرفی شدند.

در مراسم اختتامیه این جشنواره، برترین­های بخش­های مختلف با اهدای لوح تقدیر و دیپلم افتخار مورد تقدیر قرار گرفتند و همچنین نمایش «475مین روز» به نویسندگی حمیدرضا نعیمی و کارگردانی فاتح بادپروا از شهرستان مریوان استان­ کُردستان به عنوان برگزیده جشنواره جهت اجرای عمومی در شهرستان و یکی از سالن­های تئاتر تهران معرفی شد.

امسال از بین 40 اثر نمایشی ارسال شده به دبیرخانه نخستین دوره جشنواره منطقه­ای تئاتر تجربی بوکان که توسط هیئت بازخوانی متن­ها مورد ارزیابی و داوری قرار گرفته بود، تعداد 26 اثر پس از بازخوانی متن­های نمایشی در بخش صحنه­ای مورد تأیید قرار گرفته و وارد مرحله بازبینی شدند. در مرحله بازبینی نیز تعداد 8 نمایش به عنوان آثار برتر برای شرکت در بخش اصلی مسابقه که مرحله نهایی این جشنواره بود، انتخاب شدند.

در آیین پایانی این جشنواره پس از قرائت بیانیه هیئت داوران توسط «شهرام کرمی» اعضای هیئت داوران بخش مسابقه نخستین دوره جشنواره منطقه­ای تئاتر تجربی بوکان متشکل از دکتر «قطب­­الدین صادقی» ، «شهرام کرمی» و «رحیم عبدالرحیم­زاده»، در پایان ضمن تقدیر از کلیه هنرمندان شرکت­کننده و دست­اندرکاران، آراء خود را با توجه به قیاس گروه­های حاضر در جشنواره در بخش­های مختلف به شرح زیر اعلام کردند و برای اولین بار در سطح منطقه برای اعلام آرای هر بخش، یکی از هنرمندان و یا مسئولان حاضر در مراسم به روی صحنه فرا خوانده می­شد.

بخش بروشور:

ـ جایزه این بخش شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون ریال به آقای «ئاسو مام­زاده» طراح بروشور نمایش «کلاس سوخته» از شهرستان بوکان اهدا شد.

طراحی نور:

ـ جایزه این بخش شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون ریال به آقای «مختار محمدی» طراح نور نمایش «فرکانس» از شهرستان مریوان اهدا شد.

طراحی لباس:

ـ جایزه این بخش شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون ریال به آقای «فاتح بادپروا» طراح لباس نمایش

«475مین روز» از شهرستان مریوان اهدا شد.

بخش موسیقی:

ـ جایزه این بخش شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون ریال به آقای «شاهین حسنی» برای انتخاب موسیقی نمایش «کلاس سوخته» از شهرستان بوکان اهدا شد.

طراحی صحنه:

ـ جایزه این بخش شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون ریال به آقای «حسن ترقی» طراح صحنه نمایش «حیاط خلوت» از شهرستان سنندج اهدا شد.

نمایش­نامه­نویسی:      

در این بخش بر اساس نظر هیئت داوران به دلیل اهمیت نمایش­نامه­های بومی نمایش­نامه «475مین روز» نوشته آقای حمیدرضا نعیمی از شهرستان مریوان مورد ارزیابی قرار نگرفت.

ـ جایزه سوم شامل لوح تقدیر و مبلغ هفتصد و پنجاه هزار ریال به آقای  «انور سبزی»  نویسنده نمایش­نامه «کلاس سوخته» از شهرستان بوکان اهدا شد.

ـ جایزه دوم شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون ریال به آقای  «مختار محمدی» نویسنده نمایش­نامه  «فرکانس» از شهرستان مریوان اهدا شد.

ـ جایزه اول شامل دیپلم افتخار و مبلغ یک میلیون و پانصد هزار ریال به آقای «حسن ترقی» نویسنده نمایش­نامه «حیاط خلوت» از شهرستان سنندج اهدا شد.

بازیگری کودک و نوجوان:

ـ لوح تقدیر و مبلغ پانصد هزار ریال به خانم «صنم قهرمانی» در نمایش «کلاس سوخته» از شهرستان بوکان اهدا شد.

ـ لوح تقدیر و مبلغ پانصد هزار ریال به آقای «کومار گل­محمدی» در نمایش «کلاس سوخته» از شهرستان بوکان اهدا شد.

ـ لوح تقدیر و مبلغ پانصد هزار ریال به خانم «سارا ترقی» در نمایش حیاط خلوت از شهرستان سنندج اهدا شد.

ـ همچنین برای هر کدام از این سه بازیگر از سوی فرمانداری شهرستان بوکان مبلغ پانصد هزار ریال جایزه اهدا گردید.

بازیگری زن:

در بخش بازیگری زن هیئت دواران از ارزیابی بازی خانم «ایران احمدپور» بازیگر نمایش «کلاس سوخته» به دلیل وابستگی ایشان به یکی از اعضای هیئت داوران این دوره جشنواره خودداری نموده و لازم دانست که از حضور ایشان تقدیر نماید.

ـ جایزه سوم شامل لوح تقدیر و مبلغ هفتصد و پنجاه هزار ریال به خانم «سارینا ترقی» در نمایش «حیاط خلوت» از شهرستان سنندج اهدا شد.

ـ جایزه دوم شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون ریال به خانم «کژال راست­بین» برای هر دو نمایش 475مین روز و فرکانس از شهرستان مریوان اهدا شد.

ـ جایزه اول شامل دیپلم افتخار و مبلغ یک میلیون و پانصد هزار ریال به خانم «تریفه کریمیان» در نمایش «اپرایی در طبقه 1 یا 1014 یک تیمارستان» از شهرستان سقز اهدا شد.

بازیگری مرد:

ـ جایزه سوم شامل لوح تقدیر و مبلغ هفتصد و پنجاه هزار ریال به آقای «جمیل منصوری»  بازیگر نمایش «اپرایی در طبقه 1 یا 1014 یک تیمارستان» از شهرستان سقز اهدا شد.

ـ جایزه دوم شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون ریال به آقای  «هیوا منوچهری» بازیگر نمایش «475مین روز» از شهرستان مریوان اهدا شد.

ـ جایزه اول شامل دیپلم افتخار و مبلغ یک میلیون و پانصد هزار ریال به آقای «نشوان نادری» بازیگر نمایش «475مین روز» از شهرستان مریوان اهدا شد.

بخش کارگردانی:

ـ جایزه سوم شامل لوح تقدیر و مبلغ هفتصد و پنجاه هزار ریال به آقای «حسن ترقی» کارگردان نمایش «حیاط خلوت» از شهرستان سنندج اهدا شد.

ـ جایزه دوم شامل لوح تقدیر و مبلغ یک میلیون ریال به آقای «کمال پرناک» کارگردان نمایش «مردی که سگ» شد از شهرستان بوکان اهدا شد.

ـ جایزه اول شامل دیپلم افتخار و مبلغ یک میلیون و پانصد هزار ریال به آقای «فاتح بادپروا» کارگردان نمایش «475مین روز» از شهرستان مریوان اهدا شد.

نمایش برگزیده:

هیئت دوران با ارزیابی نمایش­های نخستین دوره جشنواره منطقه­ای تئاتر تجربی بوکان نمایش «475مین روز» به کارگردانی آقای «فاتح بادپروا» از شهرستان مریوان را جهت اجرای عمومی در شهرستان و یکی از سالن­های تئاتر تهران معرفی ­نمود.

در مراسم اختتامیه نخستین دوره جشنواره منطقه­ای تئاتر تجربی بوکان که هنرمند «اسعد آسیابان» مجری برنامه بود، حاج «حسن عباسی» فرماندار شهرستان بوکان, «حسن­زاده» مسئول امور هنری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان غربی، «رضا عباسی» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بوکان و دبیر جشنواره, مهندس «رسول معروفی» شهردار بوکان، سید »محسن حسینی» رئیس شورای اسلامی شهر بوکان، «ناصر امیری» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان میاندوآب، «آرش ناصری» مسئول امور فرهنگی، هنری و ورزشی شورای اسلامی شهر بوکان، اعضای شورای اسلامی شهر بوکان، مسئولین محلی, روشنفکران، شخصیت­های فرهنگی و هنری منطقه و شمار زیادی از علاقه­مندان هنر نمایش حضور داشتند.

در ابتدای این مراسم پس از تلاوت آیاتی از قرآن مجید، حاج «حسن عباسی» فرماندار شهرستان بوکان و «رضا عباسی» رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان بوکان و دبیر جشنواره به سخنرانی پرداختند.

در بخش دیگری از مراسم فیلمی کوتاه و تیزری به کارگردانی «بهروز اسراری» در خصوص نخستین دوره جشنواره منطقه­ای تئاتر تجربی بوکان به نمایش درآمده و سپس گروه موسیقی جامعه باربد و نکیسا از شهرستان بوکان با صدای «ایوب نوبخت» و تار «بهنام خلیلی» و تنبک «نادر بالف» به اجرای موسیقی اصیل ایرانی و آواز و تصنیف در دستگاه نوا پرداخت.

در ادامه مراسم گروه هه­لپه­رکی کُردی «دیلان» به سرپرستی «علی جهانی» چندین نمونه از رقص­های منطقه موکریان را اجرا نمود که مورد توجه حاضران قرار گرفت. همچنین در مراسم اختتامیه از تلاش­های اعضای ستاد اجرایی و برگزارکنندگان و دست­اندرکاران جشنواره با اهدای لوح تقدیر تشکر و قدردانی به عمل آمد.

نخستین دوره جشنواره منطقه­ای تئاتر تجربی بوکان با حضور بیش از 150 هنرمند تئاتری از استان­های کُردستان و آذربایجان غربی در قالب 8 گروه نمایشی در روزهای هجدهم تا بیستم اسفند ماه جاری در تالار فرهنگسرای سیمرغ بوکان و سالن آمفی تئاتر مجتمع فرهنگی و هنری بوکان برگزار ­شد که با استقبال پرشور مردم و علاقه­مندان هنر نمایش همراه بود.

در طول روزهای برگزاری این جشنواره 8 نمایش به روی صحنه رفت و پس از پایان اجرای هر نمایش نیز جلسه نقد و بررسی با حضور کارگردان و عوامل نمایش و «افشین ناصری» دبیر اجرایی و ناظر فنی آثار جشنواره و هنرمندان حاضر در جشنواره برپا می­شد.

همچنین در ادامه برنامه­های این جشنواره کارگاه آموزشی تخصصی با عنوان «تئاتر تجربی» توسط دکتر «قطب­­الدین صادقی» دکترای هنرهای نمایشی از سوربن فرانسه، نمایش­نامه­نویس، کارگردان، پژوهشگر و مدرس تئاتر، در تالار اصلی فرهنگسرای سیمرغ بوکان برگزار شد.

 

ستاد اطلاع­رسانی نخستین دوره جشنواره منطقه­ای تئاتر تجربی بوکان

داغ کن - کلوب دات کام