سد سیمینه تا پایان دولت دهم به بهره‌برداری می‌رسد

فرماندار بوکان گفت: اتمام عملیات احداث و تکمیل سد سیمینه به 157 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و تا پایان فعالیت دولت دهم آماده بهره‌برداری می‌شود.

حسن عباسی در جمع مردم روستای ینگیجه بوکان با اشاره به روند کند احداث سد، اظهار داشت: اتمام کار احداث و تکمیل این سد به 157 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و تا پایان فعالیت دولت دهم آماده بهره‌برداری می‌شود. وی افزود: تاکنون برای اتمام کانال‌های انحرافی این سد مبلغ 10 میلیارد و 700 میلیون تومان هزینه شده است. این مسئول ادامه داد: سامانه انحرافی سد، شامل ایجاد دو عدد باکس کالوت به طول 200 متر با ابعاد چهار در پنج متر به عنوان آبگیر و تخلیه بوده که در مدت 24ماه ساخته شده است.

وی افزود: برای سال آینده نیز مبلغ 68 میلیارد تومان پیشنهاد شده است که در صورت تصویب عملیات اجرایی بدنه این سد شتاب می‌گیرد. فرماندار بوکان با اشاره به ضرورت اتمام این سد و نیاز مردم شهرستان به آن، گفت: مردم بوکان از رئیس جمهوری و دولت دهم تنها اتمام کار احداث سد سیمینه‌رود را می‌خواهند. سد مخزنی سیمینه رود بوکان از نوع خاکی با هسته رسی است که طول تاج آن یک هزار و 340 متر و عرض آن 10متر خواهد بود، سرریز این سد از نوع آزاد با آستانه طول 60 متر است. سد مخزنی سیمینه‌رود با هدف تامین آب اراضی کشاورزی بوکان به مساحت 15هزار هکتار و نیز تامین آب 12هزار و 500 هکتار از اراضی ساحل چپ زرینه رود احداث می‌شود.

تداوم بهره‌برداری از منابع آب‌های زیرزمینی به میزان 32 میلیون متر مکعب، تامین آب شرب در دراز مدت برای شهر بوکان به میزان بیش از 37 میلیون متر مکعب برای افق سال 1415 در عین حال تامین آب مورد نیاز زیست محیطی رودخانه سیمینه‌رود و کنترل سیلاب‌ها از دیگر اهداف احداث این سد است. این سد در فاصله 21کیلومتری جنوب غرب بوکان و در بالا دست روستای شهریکند در دست احداث است.

داغ کن - کلوب دات کام